כתבו עלינו

כתבו עלינו בעיתון ידיעות אחרונות

בעודי משחזר את החווייה הקולינא־רית, בלוטות הרוק עושות את שלהן,ריר ממלא את פי המתגעגע לטעם ואני נזכר בעצב מסוים שכשלתי באופן מביש לסיים את מנת האסאדו הענקית שהונחה לפניי במסעדת מידס שבברור חיל.
נותרתי תוהה מה עלה בגורלן של אותן חתיכות מיותמות, מגרות, מוכנות כהלכה,נוטפות שומן מעודן, שמספיק רק מלח גס לתיבול שלהן )ולא שום מרינדה, רחמנא ליצלן (. אפילו הצ'ימיצ'ורי ששכן בקרבתן נותר ללא שימוש, שלא לדבר על הסלט. בעצם, היה בכלל סלט? לא ראיתי.

אבל אלוהים עדי שלא הייתי מסוגל להתגבר על אותם 400 הגרם של נתחי האסאדו - אותן צלעות מענגות ללא עצם, שהונחו לפניי על מגש העץ מו־כנות לאכילה, לסביאה, לזלילה. שילוב הומני ומר־ גש של שומן ובשר שאני לא יכולתי להן ואני קצת מתבייש, ויכול אולי רק לתלות את החולשה בגילי המתקדם ובשעת הערב המאוחרת יחסית.
400 קראט לבי לבי על חברי קיבוץ ברור חיל, שנאלצים
לכתת רגליים לחדר האוכל הקיבוצי כאשר אופפים אותם ריחות הגריל והבישול ממסעדת מידס שב־כניסה לקיבוץ.
מדובר במקום מקסים, ביתי וחמים שהמתין לנו בערב סתווי קריר משהו.
במרפסת
החיצונית ביצעו הכנה לחורף, אבל אנחנו העדפנו לשבת בפנים, במוקד ההתרחשות.
המתינו לנו שם
מלצריות חייכניות, נעימות ואינפורמטיביות, שגם גילו לנו את מקור שמה של המסעדה. סיפור עצוב.

מידס היה כלבה האהוב של דנה, בתם של נתן ופרלה גלקוביץ' - הוא מברזיל והיא מארגנטינה - שלא נתנו ליריבות האידיאולוגית רבת השנים בין שתי המדינות לפגוע ברומנטיקה. דנה, שלמדה תקשורת במכללת ספיר ועברה להתגורר במושב נתיב העשרה יחד עם חברה, נהרגה ביולי 2005 מפגיעת פצצת מרגמה. כמה חודשים לאחר מותה החליט אביה, שתמיד אהב לבשל, לפתוח מסעדה וקרא לה מידס.
לא מידאס, רצוי להזכיר, אלא מידֶס - למרות שייתכן ודווקא שמו של המלך היווני בעל
מגע הזהב היה הולם במקרה זה. או שבעצם, 400 גרם האסאדו של גלקוביץ' שווים אפילו יותר מ־400 קראט זהב )טוב, לא באמת, אבל זה מדגיש כמה היה לי טעים, אם לרגע פספסתם
(.לא רק אסאדו התפריט במידס משלב מנות מסעדה שגרתיות כמו פסטות, פיצות וסלטים, עם מנות ברזילאיות מעניינות ומבטיחות, כמו למשל וטפה )תבשיל עם מיקס פירות ים, נתחי עוף, דג לבן, עגבניות,קרם קוקוס ואורז לבן - 69 שקל(, פג'ואדה )תבשיל שעועית שחורה עם נתחי בשר בקר, אנטריקוט ונ־קניקים, מוגש עם אורז לבן - 69 שקל (, אמפד'ייה
Empadinha de Palmito ( , פאי לבבות דקל אפוי עם בצק פריך מהמטבח הברזילאי – 36 שקל(או pão de queijo )סלסלת לחמניות ביס גבינה קטנות בתוספת ממרח פלפלים וחמאה - 41 שקל(. אני, כאמור, בחרתי ללכת על האסאדו, שהוא בעיניי מבחנו האמיתי של כל מטבח ברזילאי ובעיקר מבחנו האולטימטיבי של גבר בעמו. בת זוגי, באותה צני־עות המאפיינת אותה מאז ומעולם, בחרה בסלט מידס ובפטריות ממולאות, כדי שאם אסבול מהאנגאובר מהבשר, היא תנהג הביתה. הפטריות, הממולאות

בתערובת של גבינות ועשבי תיבול, מטוגנות בשמן עמוק ומצופות בפירורי לחם, הוגשו על מצע רוטב פסטו והיו טעימות, מלבד העובדה הפעוטה ) אך המ־שמעותית ( שהדומיננטיות של רוטב הפסטו והציפוי של הפטריות כמעט העלימו את הטעם של הגבי־נות.
הסלט היה ענקי, עשיר ומלא בפלפלים קלויים, בטטות אפויות, עגבנייה, בצל סגול וגבינה בולגרית על מצע חסה ברוטב ים תיכוני. ובקיצור: סלט.
על האסאדו נראה לי שכבר דיברתי מספיק. אמור רק להתראות ברור שנחזור. ברור שעכשיו יש לי אתגר להגיע רעב יותר ולהכניע את האסאדו, ברור גם שיש עוד הרבה מנות אחרות שמחייבות התייחסות, ברור לג־מרי שנזמין שוב את הקינוח הנהדר שאכלנו - פסי־פלורה שוקולד לבן )
קרם פסיפלורה על מצע של מרנג נוגט ומעליו גנאש שוקולד לבן מכוסה במחית פסיפלורה טרייה. וואו(. ברור. אז נחזור.

אולי זה הגיל המתקדם, אולי שעת הערב המאוחרת, אולי סתם כי המנה ממש גדולה - מה שבטוח הוא שלמרות הטעם המשובח של האסאדו במסעדת מידס בברור חיל, אשר קשר השאיר על הצלחת שלו כמה חתיכות בשר צלוי ורווי שומן ‰ ואוי, כמה שהוא מתגעגע אליהן

בחרתי ללכת על האסאדו,שהוא בעיניי מבחנו האמיתי של כל מטבח ברזילאי ובעיקר מבחנו האולטימטיבי של גבר בעמו. בת זוגי, באותה צניעות המאפיינת אותה מאז ומעולם, בחרה בסלט מידס ובפטריות ממולאות, כדי שאם אסבול מהאנגאובר מהבשר, היא מתנהג הביתה
אז מה היה לנו?

מראה מקום:
מידס, בכניסה לקיבוץ ברור חיל
שעות פתיחה:ג'-ו' 18:00-23:00 , שבת מ־ 12:00
טלפון:
08- 6803441 054-6744197
פסקול: מוזיקה ברזילאית, לשמחתי ללא הנערה מאיפנמה השחוק לעייפה של אנתוניו קרלוס ג'ובים )זוכרים איך בסרט "עולמו של וויין" יש שלט בחנות הגיטרות שאוסר לנגן את "מדרגות לגן עדן" של לד זפלין כי די, נמאס? אז כנ"ל.
עם כל הכבוד לפזמון הפופ השני המוקלט ביותר בהיסטוריה אחרי
Yesterday של הביטלס,

ישנן למולדת הסמבה, השורולה והבוסה לא מעט אלטרנטיבות לנערה מאיפנמה.
תשאלו במידס( תג מחיר: אסאדו - 93 שקל, סלט מידס – 45 שקל, פטריות ממולאות – 41 שקל, לחם הבית – 16 שקל, שתייה קלה ) 2( - 24 שקל, פסיפלורה שוקולד לבן – 32 שקל, מקיאטו – 10 שקל, הפוך – 14 שקל; סך הכל: 273 שקל.
א ו כ ל י ם אשר קשר
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
מעשה באסאדו

לצפייה בדף הכתבה בגודל מלא לחצו על הכתבה:

midesyediot